COFFEETHERAPY
Master Barista

Coffee Therapy Ana Sayfa Danışmanlık Kahve Hakkında Ürünler Third Wave Coffee İletişim
Barista Eğitimi
Kahve ve Barista Genel Bakış / Barista Eğitimi / Profesyonel Barista Eğitimi / Gelişmiş Espresso El Sanatı ( Latte Art ) / Üçüncü Dalga Kahve Demleme Yöntemleri Eğitimi / Kurumsal Eğitim Programı
Kahve ve Barista Genel Bakış
Kahve ve kafeler ülkemizde çok gelişmekte olan ve yeni bir sektör. Şimdi de birçok kafeye sahip olmamıza rağmen çok bilinmeyen bu konuda isteyen herkese destek olmak ve eğitim vermek, standartların yükselmesine katkıda bulunmak gerekiyor.

İyi bir Barista nasıl olmalı? Önce barista nedir? Kimdir?
Barista, espresso makinalarında kahve yapan, makinaları ve onu ilgilendiren her türlü aracı tanıyan, sorun çözebilen ve kahveyi sunan kişidir. Dolayısıyla, barista bir kafenin can damarıdır. Eğer iyi bir barista iseniz, kahveniz güzel, kıvamında, çalışma tezgahınız her zaman bakımlı ve kullanışlı, malzemeleri eksiksizdir.

Kendi ise, son derece soğukkanlı, esnek, beş duyusu son derece gelişmiş, güler yüzlü, hoşsohbet, hijyeni bilen ve önem veren, insan ilişkileri kuvvetli olmalıdır. Bunların hepsini kendinde barındırabilen ve bu konuda kendine güvenen bir kişiye , iyi barista’dır diyebiliriz ya da sıkı bir tecrübeden sonra, iyi barista olacak diyebiliriz.

Barista olmanın şartlarında, yurtdışı eğitime bakacak olursak, iyi bir kafe yöneticisi, bir barista adayını ilk etapta altı ay kadar kahve makinasında hemen çalışmaya başlatmaz. Olaya hakim olabilmesi için önce onu eğitime tutar. Müşteri ile ilişki geliştirebilmesi önemlidir, bu nedenle önce kahve servisine adapte olmalı, menülerinde anlattıkları kahveleri daha oradan bakarken ya da fincanı eline aldığında tanımalı, müşterisini bilgilendirebilecek ve onunla bu konuda sohbet edebilecek kıvama gelmelidir.

Sonra, zamanla kafe’nin zayıf zamanlarında, yani işin yoğun olmadığı zamanlarda, yavaş yavaş örnekler yaptırılmaya, tanıdıklara kahveler sunularak onların onayı alınmaya başlanır. Barista adayı olarak işe alınan kişi, hemen makinanın başına geçirilip, o yoğun zamanlar ona bir anda yaşatılırsa, hem müşteri, hem kendi açısından fiyasko olacaktır.

Bunu her üç taraf da göze almak istemez; yönetici, barista adayı ve müşteri olarak... Bizim ülkemizde, o kadar yoğun müşteri akışı olmadığından ve bilinçli, kahveyi bilen tanıyan çok büyük bir müşteri kitlesi de olmadığından maalesef bütün bunlar en son dikkat edilecek unsurlar oluyor ve işin en önemli kısmı sona bırakılıyor.

Görüntü ve harcanan paranın yeterliliğinde kalıyor olay! Örneğin Latte Macchiato, çok çekici bir görüntüye sahip olsa da acaba gerçekten doğru bir tarif ve doğru kıvamda yapılmış bir kahve midir? Yoksa kafe’lerin önsezilerine göre türetilmiş bir kahve çeşidi midir, bize göre tartışılır?
Ya da sadece Latte’den bile bahsedebiliriz! Doğru bardakta, doğru kıvamda ve ölçüde mi servis ediliyor.?!

Bugün bazı işletmeler, kahvenin doğru ısıda yapılabilmesi için , sütü ısıtırken, termometre kullandırıyorlar baristalarına; bunun bile doğru verilmiş bir eğitimden sonra, gerekli olduğuna inanmıyoruz. İyi eğitim almış bir barista’nın ihtiyacı olan en önemli şeyler; çok iyi bir beş duyuya sahip olmaları yoksa da bunu en gelişmiş hale getirebilmeleri.

İyi bir baristanın dokunma, koklama, duyma, görme ve tatma duyularının çok gelişmiş olması gereklidir.
Tabiri caizse, radar gibi olmalı, aynı anda bir kaç işi yapabilmeli, müşterinin bastırdığı yoğun saatler karşısında da soğukkanlılığını kaybetmeden bu yoğunluğa karşı en az beş saat aynı performansta kalabilmeli ve direnebilmelidir.

Bu arada savaşta gibi değil, en sevdiği işi yapıyor olarak göstermelidir kendini, sürekli gözleyen ve seyreden müşterilerine karşı! Zaten doğrusu da budur ki; bu işe gönül vermek gerekir, aksi takdirde gerçekten dünyanın en zor ama en zevkli mesleklerinden biridir.Barista Eğitimi Programı Hakkında
Espresso hazırlama yöntemini diğer yöntemlerden ayıran en önemli şey el sanatıdır.
Hüneri bilirseniz espresso çok güzel olur, bilmezseniz tadı korkunç olur.
Bu yüzden “ Barista ” ( barda kahve hazırlayan kişi ) İtalya’da çok önemli bir meslektir ve son yıllarda birçok ülkede ilgi görmeye başlamıştır.
Barista Eğitim Kursları kahve karışımlarının hazırlanması, köpürtme, kremalandırma ve üzeri süsleme teknikleri hakkında bilgileri de içermektedir. Dünya’da petrolden sonra en yüksek ticaret hacmine sahip üründür kahve. Ve en sosyal anların başlıca içeceğidir.

Hal böyle iken meyvesinin yetiştiği ortamdan işlenmesine, kavrulmasından öğütülmesine ve demlenmesine kadar her aşaması büyük emek ve özen gerektirir.
İlk yudumla birlikte içenin yüzünde tebessüm yaratabildiğimiz oranda başarılıyızdır. Bu sebeble, bu çok önemli ürünün ehil ellerden çıkması gerektiğini bilir ve savunuruz.
Barista ve Barista adayları dışında kafe işletmecileri ve işletmeci adaylarının bilmesi gereken temel bilgileri edinebileceğiniz gibi, kahveye ilgi duyan herkes için hazırladığımız Coffee Workshop lara da katılım gösterebilirsiniz.

Kahve çekirdeği hakkında bilinmesi gerekenler, kahve hazırlık ekipmanları hakkında genel bilgi ve teknik özellikleri, ürün tanıtımları, ürün standartlığı, buharda süt nasıl kremalaştırılır ?

Hangi ürün nasıl yapılmalı,
Soğuk içecekler, farklı tarifler,
Kafe de menü düzeni, Barista kendini nasıl geliştirebilir?
Latte Art ( Süt Sanatı ) teknikleri ve tanımı,

Ürün süsleme sanatı,
Kurs bitiminde her bir katılımcı değirmeni ve makineyi, kabul edilebilir bir Espresso hazırlamayı ve temel süt köpürtme bilgilerini öğrenmiş olur.
Kısacası, tüm baristalar için mükemmel bir başlangıçtır.
Normalin dışında iyi bir Barista olabilmek için güzel olanaklar sunulur.
Kurs içerisinde önceki temel bilgilerimizi bırakıp olağan dışı Espresso’ların nasıl yapıldığını görüyoruz.

Profesyonel Barista Eğitimi
" Kahve Kokusunun profesyonel bir sanata dönüştüğü yer. "


Kurs 5 bölümden oluşur.

A) TEMEL ESPRESSO BİLGİSİ
B) TEMEL ESPRESSO EL SANATI
C) TEMEL BAR EKİPMANLARI BİLGİSİ
D) UYGULAMA
E) EKİPMANLARIN GENEL BAKIM VE TEMİZLİK BİLGİSİ

A- TEMEL ESPRESSO BİLGİSİ
Espresso Teorisi
Demleme Oranları,
Demleme Süreleri,
Demleme Sıcaklığı,
Espresso’nun tarihi ve kültürü,
Günümüzde ve gelecekte Espresso,
Tamping,
Tazelik,
Crema,
God Shot,
Test,
Kahve meyvesinden kavrulmuş kahve çekirdeğine gelen aşamalar/evreler hakkında bilgi,
Trendler ve yarışmalar, ( Özel Şampiyon Eğitimleri ile ilgili bilgi alınız.)

Kahve çekirdeği hakkında genel bilgi,
Espresso bazlı içecekler hazırlanırken kullanılan araç ve gereçlerin tanıtımı,
Espresso’nun öğütülme inceliğinden, standart bir espresso evrelerinin genel anlatımı,
Espresso makinesi ve öğütücü hakkında genel bilgi ve teknik özellikleri,
Espresso bazlı içecekler hakkında genel bilgi,
Espresso nasıl yapılır ?
Espresso ve süt bazlı ürünler hakkında genel bilgi,
Süt buharda nasıl kremalaştırılır,
Süt kremalaştırma teknikleri,
Espresso ile süt dengesi nasıl sağlanır,
Sütlü ürünler hakkında bilgi ve tanıtımı,
Ürün standartlığı,

Barista kendisini nasıl geliştirir ?
Baristanın açılış ve kapanışta nelere dikkat etmesi gerekir ?
Espresso makinası genel temizliği, ve günlük temizliği,
Bire bir pratik,
Espresso’nun kültürel geçmişiyle başlıyoruz ve teoride el sanatıyla devam ediyoruz ve en sonunda Espresso makinesinde öğrendiklerimizi uygulamaya geçiyoruz.

B- TEMEL ESPRESSO EL SANATI
DÖRT M’ LER
1- Miscela – Kahve
2- Maccinazione – Öğütme
3- Macchina – Espresso Makinesi
4- Mano – El Sanatı

1- Miscela / Kahve
İşinize ve müşterilerinize en uygun karışımı seçin. Kuzey İtalya tarzı ve Campionato karışımı ekşimsi bir tat mı, yoksa Güney İtalya tarzı gibi daha çok robusta karakteri taşıyan daha saf ve sert tatlar mı istiyorsunuz? Bilmeniz gereken bir nokta, eğer deneyimsizseniz Güney İtalya tarzı karışımlarının daha basit bir şekilde hazırlandığıdır. Kahve çekirdekleri çok taze kullanılmalıdır, aldığınız kahvenin taze olduğuna dikkat edin. Her zaman yeni öğütülmüş bir kahve kullanın, asla bir gün öncesinden hazırlanmış kahve kullanmayın.

2- Macinazione / Öğütme
Espresso el sanatındaki en önemli aşama öğütmektir. İşte o zaman Espresso’nun başarılı olup olmadığı belli olur. Espresso değirmenini, kahvenin doğru (25 - 35 saniyede) akması için periyodik bir şekilde ayarlamanız gerekir. Değirmenin öğütme dilimi yaklaşık 400 – 600 kiloda bir değiştirilmelidir. Hedef kahvenin 25 – 35 saniyede akmasıdır. Eğer daha hızlı akarsa değirmeni daha ince öğütmesi için, eğer yavaş akarsa bu sefer de daha kalın öğütmesi için ayarlamanız gerekir.

3- Macchina / Makine
En güzel makineyi seçmek baştan çıkarıcı olabilir. Espresso makineleri gerçekten çok güzel olabiliyor ama maalesef her zaman için işinize uygun daha profesyonel bir makine seçmeniz akıllıca olacaktır. Tabii ki öncelikle kendi makinenizi ve nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir. Makineyi temiz tutmanızda aynı önemi taşır. Her gün bol suyla yıkayın, süzgeçleri ve tutma kulbunu çıkarın ve en az haftada bir kez temizlik maddesiyle yıkayın. Süzgeçleri ve contaları düzenli değiştirin.


4- Mano / El Sanatı
Espresso makinesi ne kadar güzel ve pahalı olursa olsun her şey size bağlıdır. Espresso daha öncede belirttiğimiz gibi bir el sanatıdır. Kahve, kalite kontrolden geçecek, doğru öğütülecek, eşit sıkılacak, doğru basınçla zamanlaması ayarlanacak, denetlenecek ve sonuç ( kreması, oranı, rengi ) değerlendirilecek. Süt ise 68 dereceyi aşmadan, kremalı bir şekilde, kabarcıksız ve düz köpürtülecek. Gördüğünüz gibi özenli bir şekilde başlayabilmek için temel bir kursa gitmek her zaman için faydalı olacaktır. Belki hiçbir zaman her şeyi tam öğrenemezsiniz ama Barista el sanatının temelini öğrenmek de çok vaktinizi almaz.

C- TEMEL BAR EKİPMANLARI BİLGİSİ
Tüm Bar ekipmanları hakkında genel bilgi,
Tüm Bar ekipmanlarıyla ürün yapma bilgisi,
Barista yardımcı malzemeleri,
Blender,
Türk Kahve Makinesi,
Çay Makinesi,
Tüm bar ekipmanlarının genel temizliği, ve günlük temizliği,
Soğuk ürünler hakkında genel bilgi,
Ürün standartlığı,
Soğuk içecek nasıl hazırlanır ve karışımlar,

D- UYGULAMA
Tecrübeli eğitimcilerle beraber katılımcılar, espresso makineleri ile hem kahve demleme hem de süt köpürtme ve diğer ekipmanlarla sıcak ve soğuk ürün teknikleri üzerine uygulamalar yaparlar.

E- EKİPMANLARIN GENEL BAKIM VE TEMİZLİK BİLGİSİ
Espresso makinesi ve öğütücü hakkında genel bilgi ve teknik özellikleri,
Tüm Bar ekipmanları hakkında genel bilgi,
Espresso makinası genel temizliği, ve günlük temizliği,
Tüm Bar ekipmanları genel temizliği ve günlük temizliği,
Baristanın açılış ve kapanışta nelere dikkat etmesi gerekir ?
Tüm katılımcılar bilgilerini ölçmek için küçük bir sınava tabi tutulurlar.


Gelişmiş Espresso El Sanatı ( Latte Art )

GELİŞMİŞ SÜT KULLANIMI
Bu derste süt kullanımıyla ilgili fırsatlara derinlemesine bakıyoruz. Hangi derece ve kıvamda en mükemmel veya en güzel motifli “ Latte Art ” nasıl hazırlanır?

Geleceğin Baristalarına Latte Art’ın tüm inceliklerini, sektörün deneyimli; Uzman, Kahve Gurmesi ve Akademisyenler tarafından eğitimler verilmektedir.
Teori, Bar ve Uygulama bölümlerinden oluşan program bu sayede adayların Kariyer yolculuklarına her yönüyle hazırlamaktadır.

TEST
Tüm katılımcılar bilgilerini ölçmek için küçük bir sınava tabi tutulurlar.Üçüncü Dalga Kahve Demleme Yöntemleri Eğitimi
Speciality Coffee’nin ( Nitelikli Kahve ) tanımını şu şekilde yapıyoruz. “ Nitelikli Kahve eşsiz kaliteye sahip olduğu, diğer kahvelerden farklı bir tada ve karakteristiğe sahip ve de üstün olduğu ( sınırlı bir pazarda belirli bir zamanda ) tüketici tarafından değerlendirilen özenle hazırlanmış kaliteli kahve bazlı içecek olarak tanımlanmaktadır. İçecek nerede yetiştiği belli olan çekirdeklerden elde edilir ve yeşil kahve, kavurma, depolama ve demleme yöntemleri olarak en üst standartları karşılamalıdır.” Bu yalnızca bir tanım değildir. Bu kahve mükemmeliyeti ve mükemmel bir fincan kahve çabasının birçok aşamasında bulunan herkese çağrıdır.

Bu kursta Hario V60, Kalita, Clever Coffee Dripper, Syphon, Aeoropress ve Chemex modeli kahve demleme ürünleri ile bazı kolay ve tekrar edilecek metotlar uygulamalı olarak keşfedilecek.

Bu kursta aynı zamanda demlenen kahvenin analizini doğru yapabilecek, daha iyi sonuçlar almak için demleme sürecindeki parametreleri doğru şekilde ayarlamak için gerekli temel kahve bilgileri, teori ve tadım becerileri öğretilecektir. Tüm katılımcılar bilgilerini ölçmek için küçük bir sınava tabi tutulurlar.Kurumsal Eğitim Programı Hakkında
Kurumların ihtiyaçlarına yönelik şekillendirdiği, özellikle “ Kahve Sanatı “ ağırlıklı eğitim programlarında katılımcılara eşsiz deneyimler tasarlamayı öğretmektedir.
Kurumsal eğitimler, kişilerin sadece iş hayatında değil aynı zamanda gündelik yaşamında da uygulayabilecekleri aktivitelerle zenginleştirilmektedir.

Franchise Cafe Eğitimleri
Marka Franchise kafelere özel anlaşmalarla açılışlarda Türkiye’nin İçecek sektörünün ihtiyacı olan uzmanlık ve deneyimi Dünya Standartlarında tüm barista ve barista adaylarına yönelik yenilikçi eğitimler verilmektedir. Zincir kafelerin personellerine özel olarak düzenli; aylık, 3 aylık ve 6 aylık dönemlerde toplu eğitim programları hazırlanmaktadır.


Özel Eğitimler

Dünyanın pek çok ülkesinden, kendi alanlarında uzman ve ünlü Barista ve Bartender’ların katılımıyla hazırlanan Bar ve Barista şovları ve uygulamalı eğitimler, kurumların taleplerine yönelik olarak motivasyon geliştirici takım çalışmaları, özel kutlamalar gibi konseptlerde organize edilebilmektedir.

Barista Şampiyonası Eğitimleri
Barista Şampiyonaları için özel koçluk ve çok özel eğitim programı.

Kahve ve Barista Genel Bakış / Barista Eğitimi / Profesyonel Barista Eğitimi / Gelişmiş Espresso El Sanatı ( Latte Art ) / Üçüncü Dalga Kahve Demleme Yöntemleri Eğitimi / Kurumsal Eğitim Programı
Kariyer Barista Dükkanı
Master Barista
FacebookinstagramThumblrtwitterGoogle PluspinterestYouTubeB
Ankara / Turkey | E-mail: info@coffee-therapy.com
Copyright @ Coffeetherapy Master Barista. For personal, noncommercial use only. For other uses, prior permission required. / All rights reserved.