COFFEETHERAPY
Master Barista

Coffee Therapy Barista Eğitimi Danışmanlık Kahve Hakkında Ana Sayfa Third Wave Coffee İletişim
Ürünler
Türk Kahvesi
Türk kahvesi, Türkler tarafından bulunankahve hazırlama ve pişirme metodunun adı. Kendine has tadı, köpük, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.

Araştırmacılar kahvenin 14. yüzyıl başlarında Habeşistan'dan tüm dünyaya yayıldığını, çıkış yerinin de adının etimolojisi de kahve ile benzerlik gösteren Güney Habeşistan'daki Kaffa yöresi olduğunu belirtmektedir.

Önceleri Arap Yarımadası'nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme yöntemiyle özgün tadına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir.
Brezilya ve Orta Amerika kaynaklı, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir, bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve atılır. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir. Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden önce içilmektedir. Ayrıca tüm dünyada Espresso ile en çok tüketilen kahve türüdür ki dünya genelinde hemen hemen her tür restorantın menüsünde bulunan iki kahveden biridir.
1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul'a getirdi. Türkler tarafından bulunan ve daha sonra Avrupa mutfağına giren yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını aldı. İlk olarak Tahtakale'de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanıştı. Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal hayatına damgasını vurdu.

Saray mutfağında ve evlerde yerini alan kahve, çok miktarda tüketilmeye başlandı. Çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyor ve en itibarlı dostlara büyük bir özenle ikram ediliyordu. Kısa sürede, gerek İstanbul'a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk Kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa'yı oradan da tüm dünyayı sardı.

Kültürel Etkisi ve Araştırmalar
  • İngilizlerdeki çay saati geleneği gibi, kahvenin de Türk toplumunda bir zamanı vardır. Genellikle sabah ve öğlen öğünleri arasında içilir. Türkçe günün ilk öğünü anlamına gelen "kahvaltı" sözcüğü kahve içimi öncesi yenen şeyler demektir.
  • Kahve falı ile geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür.
  • Kahvehane adlı işletmelerin doğmasına yol açmıştır.
  • Dini Bayramların ve "kız isteme" törenlerinin geleneksel bir öğesi olmuştur.

En Çok İçilen Kahve Çeşitleri Hangileridir?
Türk kahvesi 98
Nescafe 89
Sütlü kahve 55
Mırra 48
Melengiç kahvesi 47
Sade kahve (acı kahve, şekersiz kahve) 33
Orta şekerli 7
Şekerli 7
Cappucino 7
Çikolatalı kahve 2
Ananaslı kahve 1
Bıttım kahvesi 1
Az şekerli 1
Damla sakızlı kahve 1
Espresso 1
  • Resmi büyütmek için tıklayınız...

Kahvenin Yanında Neden Su İçilir?
Su ağızdaki acılığı giderdiği için 35
Kahvenin tadını daha iyi almak için 23
Kahvenin telvesinin boğaza yapışmaması için 15
Kahvenin mideye zarar vermemesi için 8
Kahve ağır bir içecek olduğu için 5
Saygınlık ifadesi olduğu için 4
Gelenekselleştiği için 3
İçenlerin boğazını gıcık tutmaması için 3
Kahve kişinin vücut ısısını düşürdüğü için 2
Susuzluğu gidermek için 2
Yorgunluğu atmak için 1
Ağızdaki sıcaklığı gidermesi için 1
Eskiden eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş, misafir toksa kahveyi, açsa suyu tercih edermiş. Ona göre sofra kurulma işi yapılırmış. Misafirin aç olup olmadığı ince bir nezaketle anlaşılırmış.


Espresso
Basit anlatımla Espresso, kaynamaya yakın sıcaklıkta az miktar suyun, ince öğütülmüş ve sıkıştırılmış kahve yatağından basınç ile geçirilerek, süzdürülmesi yöntemine dayanan bir demleme çeşididir.
Daha spesifik anlatımla, baristanın kahveyi ölçüp, portafiltre sepetine yerleştirip hizalandıktan sonra, yoğun bir kek tabakası formuna sokmak için sıkıştırması işlemine dayanır.

Espresso Makinesi, 94 C’ye yakın sabitlenmiş sıcaklıktaki suyu pompalar ve portafiltre’ye ulaştırır. Kahve tabakası üzerindeki alan suyla doldukça sıkışır ve basınç artar. Makine bu tabaka üzerinde süzülmenin gerçekleşebilmesi için mekanik bir pompa ile 9 barlık basınç oluşturur. Bu süzülme, kahvenin lezzetine etki eden çözünebilen katı parçacıkları, aroma’yı oluşturan çözünmüş gazları ve gövde, lezzet ve aromayı oluşturan çözünemeyen, katı ve yağ parçacıklarını genellikle 25-35 sn gibi kısa bir süre içerisinde bardağımıza doldurur. Bütün bu işlemler, Dünya’nın heryerinde sevilen, en karmaşık aroma ve lezzetlere sahip içeceği elde etmemizi sağlar.

Filtre Kahve
Filtre Kahvenin öğütme kalınlığı/inceliği de gramajı önemlidir. Eğer fazla ince öğütülürse daha demli, fazla kalın öğütülürse demsiz kahve elde etmiş olursunuz. French Press kahveden biraz daha ince olacak, o kadar.

Su, filtre kahvede çok önemli, çünkü neredeyse kahvenizin tamamı sudan oluşuyor. Suyunuz kalitesiz veya sertse, bu aynen kahvenize de yansıyacaktır.

Burada yanılgıya düşülen başka bir konu ise suyun sertliğidir. Su sertliği asla sıfır olmamalıdır. Bu hem kahvenizin tadını tuhaflaştırır, hem de kahvede “eksik birşeylerin” olduğunu düşüncesi doğar.

Suyun filtre makinenizden akarken 92-96 derecede akması gerekiyor. Bu derece, çoğu makinelerde standart olarak stabilize edilmiştir, çoğunlukla da “kaynama noktasının” aşağısında seyretmektedir, yani 96-97 derece civarıdır.
Ancak kazan ve rezistans sistemi ile çalışan endüstriyel tip makinelerin içinde termostat bulunur. (çoğunlukla gövde, kapağın içindedir ve Barista göremez). Bu termostat göz ayarı ile teknisyen ve kurulumu yapanlar tarafından bir kez sonuna kadar çevrilir (100 derece), ardından da 2-3 dişli geri çevrilir, “tahmini” 92-96 derecenin arası yakalanmaya çalışılır. Hiçbir yerde derece göstergesi olmadığından da çoğu kahve makinesindeki durum budur. “Thermo Couple” ile ısı ölçülebilir ve ona göre de bu Termostat tam istenilen hizaya getirilebilir.

Kullandığınız kahve ise yine çok önemlidir. Eğer örneğin “Robusta” kullanırsanız, filtre’de çok negatif bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde Hindistan veya Endonezya kahveleri de kullanılırsa, yine filtre’de çok hoş olmayan toprak ve baharatımsı tatlar ön plana çıkacaktır ve beklentinin aksine, ağızda neredeyse tortu ve burukluk bırakan tatlar oluşur.O nedenle asit oranları daha yüksek olan kahveler kullanmak gerekir. Örneğin Sidamo, Kenya, Huehuetenango, kısmen Antigua, Tarrazu, Mokha Harrar, vb…

Filtre kağıtları/metalleri konusunda “makinelerde” metal filtreler uygun olabilir doğru, hem daha ekonomik, hem de düzgün yıkanırsa kahvenin tatlarını bulundurduğu yağların da daha rahat geçmesini sağlıyor.Ancak bu özellikle ev tipi makineler için geçerlidir, yani günde 4-5 fincanlık kahve demleyenler için.Günde 2-3 litreyi geçen işletmeler için ise tek alternatif “bleached” veya şimdi yeni çıkan “recycled ” kağıttır.

Speciality Coffee
Speciality Coffee ( Nitelikli Kahve )’nin tanımını şu şekilde yapıyoruz. “ Nitelikli Kahve eşsiz kaliteye sahip olduğu, diğer kahvelerden farklı bir tada ve karakteristiğe sahip ve de üstün olduğu ( sınırlı bir pazarda belirli bir zamanda ) tüketici tarafından değerlendirilen özenle hazırlanmış kaliteli kahve bazlı içecek olarak tanımlanmaktadır. İçecek nerede yetiştiği belli olan çekirdeklerden elde edilir ve yeşil kahve, kavurma, depolama ve demleme yöntemleri olarak en üst standartları karşılamalıdır.” Bu yalnızca bir tanım değildir. Bu kahve mükemmeliyeti ve mükemmel bir fincan kahve çabasının birçok aşamasında bulunan herkese çağrıdır.
Üçüncü dalga kahve, yüksek kalite kahve üretimine yönelik şu anki akımı ifade ediyor. Kahvenin buğday gibi ticari bir mal yerine, tıpkı şarap ya da viski gibi zanaatkar elinden çıkmış bir besin maddesi olarak değerlendirildiği bu akım, üretimin bütün süreçlerini (yetiştiricilik, hasat, işlenme vb.) geliştirmeye yönelik ilerlemektedir.

Şu anki kahve kültüründe, üreticiler ile bu işin ticaretini yapan firma ya da insanlar ile beraber çekirdek kavurucuları arasındaki iletişimi güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Kahvede üçüncü dalga ile beraber kahvenin mikrokavurma (bira hazırlık yöntemlerinden esinlenilmiştir) ve kavrulan kahvenin yetkin kişilerce hazırlanmasına yönelik bir kültür gelişmiştir.

Üçüncü dalga kahve akımı, kahvenin artık aşçılık sanatlarına dahil edildiği ve en yüksek seviyede takdir toplamaya başladığı dönemdir. Bu akım aynı zamanda insanların kahve çekirdeğinin sahip olduğu aromaları, çekirdek tiplerini, yetiştiği bölgeye ve toplayan insanlara kadar her türlü bilgiye ulaşabilmesini mümkün kılmaktadır.

Üçüncü dalga kültürü, “direct trade” olarak geçen çiftçilerden kahve çekirdeklerinin doğrudan satınalma yolunu, nitelikli ve tek bölgeden gelen çekirdekleri (single origin), farklı demleme yöntemleri ile aromaları ön plana çıkartmak için daha açık kavurmayı ve latte art sanatını destekler.

Üçüncü Dalga Kahve Demleme Ekipmanları
Hario V60, Kalita, Clever Coffee Dripper, Syphon, Aeoropress, Cold Brew, Grinder, Kettle, Coffee Press ve Chemex modeli kahve demleme ürünleri;
Dripper, Server

VDC-01W VDC-01R VD-01T XG-S-60TB-600 ml

Cloth drip, Syphon

NCA-3-360 ml NCA-3-360 ml DPW-3-DV-480 ml Chemex 6-8-10 Aeropress

Cold brew, Coffee press

WDC-6-780 ml WDW-20-2000 ml CPSS-2R-240 ml CPSW-2OV-300 ml Cold Drip Brew

Grinder, Kettle, Accessory

CM-118C-17 gr MSCS-2TB-100 gr MSS-1B-24 gr VKB-100HSV-600 ml VST-2000B BV-382510V-1 lt

Mikro Bütan Burner, Bakır cezve, CoffeeStand, FC-Ön Katlanmış, 245 mm F. Kağıdı, Barista Önlüğü
Mikro Bütan Burner Bakır Cezve Coffee Stand FC-Ön Katlanmış 245 mm F.Kağıdı Barista Önlüğü

Espresso Makinesi
Espresso Kahve Makinesi model ve çeşitleri;
La Marzocco Strada EP 2 gr-3 gr La Marzocco GS/3 1gr La Marzocco Linea 2 gr, 3 gr

Rancilio Classe 11 Xcelsius 2 gr-3 gr La Cimbali M100 2gr-3gr La Cimbali M39 Dosatron 2gr-3gr Rancilio Silvia 1 gr.

Değirmen
Değirmen ( Öğütücü ) model ve çeşitleri;
Mahlkonig K30 Single Vario Home Baratza Esatto Rancilio Rocky

Barista & Barmen Aksesuarları
Barista ve Barmen Aksesuarları çeşitleri;
Barista Kit Barmen Kit Milk Jug
35-50-75-100 cl
Milk Jug Black
35-50-75 cl
Milk Jug Orange
35-50-75 cl
Milk Jug Green
35-50-75 cl
Milk Jug White
35-50-75 cl

Milk Jug Red
35-50-75 cl
Tamper 58 mm
Red / Black / Brown
Scale Bambu Kaşık Latte Art Pen Red Termometre

Aroma Seçenekleri
Aromalar size yeni fikirler sunar, kurumunuza değer katarak size özel çözümler ve mevsimsel programlar önerir.
Tüm uygulama ve görsel konusunda desteğimiz size özel hazırlanır. (menü çalışması, eğitimler, görsel desteği)

Barmen ve baristalar ürün seçimi ile yaratıcılığınızı geliştirin. Geniş yelpazedeki aromaların, gurme sos çeşidi ile profesyoneller için kaliteli doğal içeriklerden ve saf şekerlerden yapılan ürünleri tercih edin. Sofistike kokteylerde, aromalı sodalar, aromalı kahve ve çaylar, milkshake’ler, hafif içecekler ve yemeklerde sonsuz kullanım olanakları sağlar.

Aroma içecek menünüzün çözümüdür; müşterinizin aroma beklentilerini karşılayacağı gibi, tüm kullanımlarda yeni beklentileri de yerine getirecektir. Coffee Therapy Miksoloji Uzmanları maharetlerini kullanarak bar, kahve, Restaurant zincirleri ve Hotellerde talepleri canlandıracak mevsimsel reçetelerle hizmet vermektedir.

Coffee Therapy ile hayallerinizi zorlayın…

İçeceğinize otantik ve hatırlanacak tadla birlikte inanılmaz kremalı ve mükemmel dengelenmiş dokunuş getirecektir.
Müşterilerinizi şaşırtın !
Milk Jug Red, Tamper 58mm, Scale, Bambu Kaşık, Latte Art PenRed, Termometre, Red, black, brown
Kariyer Barista Dükkanı
Master Barista
FacebookinstagramThumblrtwitterGoogle PluspinterestYouTubeB
Ankara / Turkey | E-mail: info@coffee-therapy.com
Copyright @ Coffeetherapy Master Barista. For personal, noncommercial use only. For other uses, prior permission required. / All rights reserved.